Ők Székelyudvarhely legújabb kitüntetettjei

Három személy kapott Pro Urbe-díjat. 

Ők Székelyudvarhely legújabb kitüntetettjei

Három személy kapott Pro Urbe-díjat június 26-án, pénteken a Szent István teremben. A hagyomány még a kilencvenes években kezdődött, a díjat pedig olyan személyeknek ítélik oda, akik munkásságukkal kiemelkedő módon hozzájárultak a város fejlődéséhez.

Az ünnepségen beszédet mondott Szakács–Paál István polgármester. Az ünnepség hangulatáról, a zenei aláfestésről egy hazatérő gondoskodott: a székelyudvarhelyi származású, jelenleg Kolozsváron élő és alkotó Beke István Ferencz klasszikus gitárművész, egyetemi tanár. A Pro Urbe-díjakat a szokott módon az Udvarhely Napok részeként, dísztanácsülés során adták át. 

Kik kapták a díjakat?

Biró Gábor képzőművész és pedagógus, méltatását Lőrincz Ildikó, a Haáz Rezső Múzeum művészettörténész-muzeológusa vállalta. 

Biró 1955-ben született Székelyudvarhelyen, festészeti diplomáját a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Intézetben szerezte 1980-ban. 1985-től a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház vizuális művészeti körét vezette, ahol fiatal generációkat mentorált; diákjaiból alakult ki a helyi művészeti életben meghatározó Udvar csoport. Festőként az absztrakt expresszionizmus képviselője, alkotásaiban sajátos szimbolika jelenik meg (kereszt, corpus, Ikarosz). Számos hazai és nemzetközi kiállításon vett részt, állandó szereplője és alakítója a város kulturális életének. 2011-ben megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét.

Hermann Gusztáv Mihály történészt, egyetemi oktatót Róth András Lajos történész, könyvtáros méltatta.

Hermann 1955-ben született, Székelyudvarhelyen nőtt fel, majd 1980-ban diplomázott történelem szakon Kolozsváron, ahol később doktori fokozatot is szerzett. Oktatott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem székelyudvarhelyi kihelyezett tagozatán. Kutatási területe a székelység újkori története, a Székelyföld múltja és Székelyudvarhely helytörténete. Mintegy 70 tanulmány és több jelentős önálló kötet (pl. Művelődéstörténeti séta Székelyudvarhelyen, Székelyudvarhely művelődéstörténete) szerzője. Munkásságát korábban Magyar Ezüst Érdemkereszttel és Hargita Megyéért Díjával is elismerték.

Kolumbán Imola közösségépítő, turisztikai szakember laudációját Simon Mária Timea, a művelődési ház igazgatója és helyi tanácsos tolmácsolta a közönségnek. 

1981-ben telepedett le Székelyudvarhelyen, ahol az élelmiszeriparban dolgozott vezetőként és termékfejlesztőként. Kiemelkedő szerepet játszott a város turizmusának fellendítésében: az ő közreműködésével jött létre Románia első nonprofit alapon működő turisztikai információs irodája, amelyet vezetett is. Számos, a város kulturális értékeit, gasztronómiáját és turisztikai kínálatát bemutató kiadvány koordinátora volt. Nevéhez fűződik az udvarhelyi, többek között turisztikai vásárok megszervezése, az Erdélyi Ízek Fesztiváljának elindítása, társalapítója és korábbi vezetője a Hagyományőrző Székely Huszárezred Egyesületnek, valamint alapítója a Tradition Egyesületnek.

Gratulálunk a díjazottaknak!