Ez doncs. És zabálni fogod
Három ismerősen csengő nevű zenekar tagjaiból állt össze és most első dalával jelentkezett az udvarhelyi szuperformáció.

A 2025 tavaszán megalakuló, doncs. nevű zenekar – mondhatni supergroup – több már ismerősen csengő nevű zenekar tagjaiból: Lukács Szilárd énekesből (DissOrder), Szőke Péter szólógitárosból (DissOrder), Sima Örs basszusgitárosból (6 Chapter) és László Péter dobosból (Palma Hills) állt össze.
És mégis hogyan?
Mint elmondják, Szili és Peti kezdeményezésére formálódtak zenekarrá. Ők mindketten a DissOrder zenekar tagjai voltak és érdekességképpen megosztják, éppen egy évvel ezelőtt jött ki a legutolsó daluk, aztán...
„Nem is az volt a probléma, hogy más-más helyeken kötöttünk ki a suli után, mert demókat küldözgetve egyszerűen át lehet ezt hidalni. Egyszerűen a dobosunknak és basszerosunknak másak lettek a prioritásai. Bennünk sem volt akkora a láng, de akartunk zenélni, írogattuk nagy duzzogva a demókat. Az volt a betegségünk, hogy nagyon könnyen írtunk DissOrder dalokat, arról nehéz volt leszokni” – meséli Szili.
Mint visszaidézi, részt vett Vizi Imre dalszerző táborában és az adta meg végül azt a lökést, ami odáig vezetett, hogy most egy évvel az utolsó DissOrder dal megjelenése után, május 13-án megjelent új zenekaruk, a doncs. legelső dala.
Sima Örsék zenekara, a 6Chapter, a 2023-as a Siculus Fesztivál fődíjasa ugyan még kimondottan nem oszlott fel, szépen lassan elmaradtak a közös zenélések. Ők kevésbé írtak saját számokat, a koncertek-anyag mindig fele-fele arányban állt össze: néhány saját dal és körülbelül ugyanannyi feldolgozás. Ez Örs szerint részben azért is volt, mert nagyon szerteágazó volt a tagok zenei ízlése. És mint tudjuk, Zilincki Nóra – akivel exkluzív interjút is olvashattatok portálunkon – azóta szólókarrierbe kezdett, miután egészen a 2024-es X-Faktor elődöntőjéig menetelt. Ettől függetlenül Örs biztos benne, hogy baráti zenélésekre még fognak összejárni.
Örs és Sziliék nem voltak ugyan közeli barátok, de ismerték egymást, mint Szili elmondja, a koncertek után rendszeresen beszélgettek. „Mindig is nagyon szerettem a stílust, amit nyomtak” – reagál Örs, aki most úgy érzi, zeneileg jobban ki tud teljesedni, a stílust inkább érzi a magáénak, mint korábbi zenekara esetében.
Mint a fiúk elmesélik, Örs volt az, aki a Palma Hills dobosát, László Petit megkörnyékezte.
„A fodrászatban volt nála, mutatta neki a demókat, ő meg mondta, hogy ebben zenélni akar. Vele egy picit más a helyzet, az ő zenekara, a Palma Hills jelenleg is aktív, de ez nem gátolta abban, hogy csatlakozzon ehhez a formációhoz.
Halott zenekar s élő zene
A srácok bevallása szerint, komoly terveik vannak tudva azt, hogy ők az általában középsuliban fellángoló zenélni akarás utáni lemorzsolódást is túlélték, többüknek van egy halott zenekara. Hogy mindenkinek van már „elsőzenekaros” tapasztalata, elmondásuk szerint megkönnyíti a közös munkát, ami egyelőre nagyon gördülékeny. Ahogy vallják, ez egy csapatjáték.
Nem akarják már ledominálni egymást, csak a színpadot, sokkal kevesebb az egó és sokkal nagyobb a zene szeretete.
Az is igaz, hogy van eset, hogy négyen négyfelé vannak a nagyvilágban, nehéz összehozniuk a közös zenélést, éppen a beszélgetésünk előtt tartották meg a legelső közös próbájukat, amelyen mindegyikük ott volt.
„Ma már ez nem akkora probléma, mindenki meg tudja csinálni házi feladatban a saját részét” – magyarázza Szili, akitől megtudom, az első daluk is lényegében így született. Ők megírták a demót, felpötyögték az általuk elképzelt dob és basszustémát, elküldték a fiúknak, akik aztán ez és a saját szájízük szerint dolgozhatták ki a részüket. „Nincs az, hogy az egyik punkot s a másik Kárpátiát akar játszani, így könnyebb szabad teret adni a másiknak, ha hasonlóan vélekedtek a zenéről” – teszik hozzá.
Mint mondják, a csapat egyelőre két dalt vett fel, ezeknek a dalszövegét Szili írta, a hangszertémákat közösen és egy magyarországi stúdióban vették fel őket.
„Egyszerűek, nem zenei nagyalkotások, szerettünk volna modern, catchy de egyszerű témákat” – mondja Szili a dalokról, ahogy azt is, hogy ő táncolható daloknak tartja őket, amelyeket egy koncerten is lehet élvezni.
Így folytatja:
„Az is volt a célom dalszöveg meg melódiaírás szempontjából, hogy énekelhető is legyen a refrén, hogy legyen valami, ami megmarad, mert hiába van benne mondanivaló és ötletek, ha nem olyan a közlés, ha nem könnyen befogadható, akkor nehezebben jut el a közönséghez. Nem mondom rá ettől azt, hogy pop. Ami a dalszövegeket illeti, sokat merítettem a mai hip-hopokból is”.
Első, miafaszone című daluknak videóklipet is készítettek, ami ugyancsak kedden, május 13-án debütált a YouTube-on. Az első dalukat Spotify-on és Apple Music-on keresheted, és sok-sok infót kapsz majd a zenekar social media platformjain: Instagram- , TikTok- és Facebook-oldalán.

Nem azt kérjük, hogy szeress belénk!
De a jövedelemadód 3,5%-val most te is segíthetsz hangot adni azoknak, akikről mások megfeledkeznek.
Segítek!