Ez már Európa legjobb négy csapatáról szól
A Győr címvédőként, a Metz a legmagyarabb csapatként – kezdődik a Bajnokok Ligája négyesdöntője.

A Bajnokok Ligája címvédőjeként érkezett meg a Győri Audi ETO KC május 29-én Budapestre a női kézilabda legrangosabb bajnokságának, a Bajnokok Ligájának a négyesdöntőjére. Péntek délelőtt a győri csapat edzésén jártunk, ahol egyáltalán nem tűnt úgy, hogy ezek a lányok össze lennének roskadva az esélyességgel járó teher alatt.

„A nyomást egyelőre nem érzem a csapaton, tényleg jó hangulatban telt ma az edzés, jól felkészültünk és bízunk magunkban. Majd szombaton meglátjuk, hogy milyen érzelmeket hoz ki az atmoszféra, főleg az új játéksokból, akik korábban nem léptek a négyesdöntőben pályára. Én bízom benne, hogy az adrenalin, az a sok ember, aki kijön nekünk szurkolni, a javunkra billenti az egészet. Természetesen címvédésre készülünk szeretnénk hazavinni a trófeát” – vág bele Fodor Csenge, a csapat szélsője, aki a tavalyi diadalból is kivette a részét, akkor írta meg a tavalyi év egyik legszebb történetét.
Éppen ezért ő is azok közé tartozik, aki át tud adni az új játékosoknak a tapasztalatából és mint mondja, meg is teszi ezt:

„Beszélgetünk nagyon sokat a csapatprogramoknál, a közös étkezéseknél, és amikor tegnap megérkeztünk, akkor is megejtettünk egy lányos beszélgetést az érzéseinkről. Próbálunk pozitív löketet adni egyik a másiknak. Nekem az érzéseim a lányokkal kapcsolatban is nagyon jók”.
A legjobbak közé bejutó négy csapatból a győri alakulat az egyetlen, amelynek korábban sikerült elhódítani a BL-serleget, és idén lesz zsinórban a kilencedik alkalom, hogy eljutnak a torna végső szakaszáig. Elődöntőbeli ellenfelük a világ legjobbjának tartott Henny Reistaddal felálló Team Esbjerg lesz, akárcsak egy évvel korábban, amikor a Győr az utolsó pillanatokban nyert, lényegében Sandra Toft bevédte őket a döntőbe. A dánokat idén a csoportkörben is kétszer múlták fölül a Rába-partiak, ez most azonban kevésbé fog számítani.
„Ahogy ismerem őket, nem frusztrálja őket ez a sorozat, de nyilván nekünk erőt adhat. Nagyon jó visszanézni azokat a mérkőzéseket, megoldásokat, amelyeket sikerrel vettünk ellenük, de most nem szabad erre gondolnunk. Szombaton egy teljesen nap, egy teljesen új meccs lesz, nem hiszem, hogy bármelyik csapat is gondolna arra, hogy ki nyert, vagy ki veszített az előző párharcokon” – magyarázza Csenge, aki szerint az lehet a kulcs, hogy hosszabb kispaddal rendelkeznek, sok nagy csatát megvívott bevethető játékosuk van. „Az Esbjerg az alapja nem változott, Henny Reistad köré építik a játékukat, ő a motorja a csapatnak, a képességei egyedülállók, az elsődleges feladatunk az lesz, hogy őt semlegesítsük” – vélekedik.

Nem csak Csenge, a csapat vezetőedzője, Per Johansson is duplázhat idén, akivel, mint játékosától tudjuk, nagyon jó a kémia és az is döntő faktor lehet, hogy immár hosszabb időn keresztül sikerült együtt dolgozniuk. A vezetőedző tudnillik a tavalyi szezon végén, nem sokkal a később megnyert négyesdöntő előtt érkezett a csapathoz. „Nem tudom azt mondani, hogy biztosan nyerünk, abban viszont biztos vagyok, hogy megvan az erőnk hozzá és meg is teszünk majd érte mindent” – fogalmazott a duplázni kivánó vezetőedző.
Fodor Csengének ez lehet a negyedik és mégis különleges lenne, ezért nagyon éhes arra trófeára.

„Nagyon sokat jelentene ez nekem is személyesen, 3 BL-győzelem után is. Évről évre más érzések vannak bennem, minden változik. A játékos is formálódik mentálisan, érzelmileg, és én is másképpen élem meg már emocionálisan ezt az egészet. Nyilván én is idősebb leszek, tapasztaltabb, és egyre inkább érzem annak az erejét, hogy mekkora dolog egyáltalán bejutni a négyesdöntőbe és mekkora dolog felemelni azt a trófeát. Ha a személyes oldalról beszélek, a sok belefektetett munka miatt lenne igazán különleges, vagy adott esetben a sok lelki teher miatt, amiből az idei évre is jutott” – fogalmaz.
Ő úgy gondolja, idén a négy legjobb csapat jutott el a Bajnokok Ligája végső szakaszáig.
Ezt nehéz lenne cáfolni, a magyar bajnok mellet a francia bajnok Metz és a dán bajnokság két döntőse harcol majd meg Budapesten a BL-serlegért.
A Metz a versenysorozat egyetlen veretlen csapataként érkezik Budapestre, 15 meccses győzelmi sorozattal, amellyel esélye van a Győr leghosszabb, 16 mérkőzésből álló győzelmi sorozatának megdöntésére is, és mint tudjuk, három magyar lánnyal, Szemerey Zsófival, Vámos Petrával és Szöllősi-Schatzl Nadine-nal a fedélzeten.
„Vicces mert több magyar játékosunk, vagy éppen ugyanannyi van, mint a Győrnek. Amit elmondhatok, hogy mindhárman fontos szerepet töltenek be a csapatunkban. Nadine márciusban érkezett, ezért még ha nem is mondhatjuk, hogy a szezon szempontjából olyan óriási hatással lett volna, a két Brest elleni győzelemből bőven kivette a részét. Petra az egyik legfontosabb játékosa volt a csapatnak az idényben, ő hihetetlen, nagyon jól játszik, és nagyon fontos számunkra úgy támadásban, mint védekezésben. Zsófival a kapuban indítottuk a szezont aztán érkezett a csapatunkhoz Cléopâtre, aki első számú kapussá vált, Zsófi azóta is mindig nagyon jól száll be a mérkőzésbe, szóval még ha más-más szerepkörben is, de mindhárman kulcsfontosságúak számunkra” – mondta portálunknak Emmanuel Mayonnade, a franciák edzője, aki nagyon szoros csatára számít az Odense elleni elődöntőben.

„Jó csapat, kevésbé kell számítanunk ellenünk a nagy, 9 méterről leadott lövésekre, de nagyon gyors, egy-egy elleni kézilabdát játszanak. Van három fantasztikus kapusuk, akik közülük az egyik hét alkalommal nyerte meg a Bajnokok Ligáját, többször, mint ahány alkalommal mi egyáltalán bejutottunk a négyesdöntőbe. Ole Gustav Gjekstad a Vipers Kristiansand edzőjeként három BL győzelmet ünnepelhetett – utóbbin mi is ott voltunk (szerk. megj.) –, az jól illusztrálja, hogy egy nagyon tapasztalt társaság. Fifty-fifty” – fogalmaz az edző.
Míg a Metz ugyancsak négy alkalommal, az Odense először van a legjobbak között, ráadásul ők az egyetlen csapat, akiknek a csoportkör után rájátszást kellett játszaniuk. A két csapat legutóbbi négy BL-találkozóján a Metz háromszor nyert, míg egy meccs döntetlenre végződött.
Nem csak a két nagy stratéga, Mayonnade és Gjekstad párharca lesz ez, két legendás kapusnak ez lesz az utolsó nagy csatája: a szezon végén visszavonuló Cléopatre Darleux-nek és a 45 esztendős fenoménnak, Katrine Lundénak is, aki korábban hét alkalommal emelhette magasba a trófeát.
Volt győri kapusként és kézilabdaszeretőként szeretnénk ugyan, ha szép lenne a búcsúja, de nehéz lenne a három magyarral felálló Metz ellen szurkolni.

Vámos Petra nagyon jó érzésekkel jött a négyesdöntőre, különösen jó érzés a Metz játékosként most visszatérni Magyarországra. „Szerintem mindhárom magyar nevében mondhatom, nagyon izgatottak vagyunk amiatt, hogy igazából így hazai pályán léphetünk pályára, úgyhogy már nagyon várom, hogy elkezdődjön ez a hétvége” – mondja. Azt érzi, hogy fokozatosan beilleszkedtek a csapatba, még ha a kezdet nem is volt egyszerű, most már valóban nagyobb szerep hárul rájuk.
„Én nagyon boldog vagyok és azt érzem, hogy ez egy jó döntés volt – szerintem ezt is mondhatom mindhármunk nevében –, hogy belevágtunk ebbe az új szakaszába a pályafutásunknak és azt érzem, hogy nagyon sokat is profitáltunk belőle”.
Mint mondja, az Odense rutinjával szemben, nekik nagyon fiatal játékosaik vannak, ebben a szezonban azonban nagyon sok tapasztalatot gyűjtöttek így együtt. Szerinte, hogyha tudnák a saját, gyors kézilabdájukat játszani és stabilak maradni védekezésben, akkor jó esélyük van arra, hogy megnyerjék az elődöntőt. „Nyilván azt is tudjuk, hogy ez már Európa legjobb négy csapatáról szól” – von vállat.
És ezért is lesz nagyszerű ez a hétvége, amelynek szombatján rendezik a két eldöntőt. Romániai idő szerint 16 órától kezdődik a Győr-Esbjerg, 19 órától a Metz-Odense mérkőzés és bár tudjuk, hogy most nem a legjobb udvarhelyi kézilabdaszeretőnek lenni, ezen a hétvégén próbáljuk meg mi is önfeledten ünnepelni ezt a nagyszerű sportágat.
Jó szurkolást!