Kicsúszik Udvarhely kesztyűs kezéből a kézilabda?

A kellemetlen döntéseket is fel kell vállalnia arccal – üzente videóban Szakács-Paál István. De milyen döntésről is van szó?

Kicsúszik Udvarhely kesztyűs kezéből a kézilabda?
Fotók: EGYED UFÓ ZOLTÁN / UH.RO

Szakács-Paál István a videóüzenetet azután posztolta, hogy Sipos Lóránt, a Városi Sportklub férfi kézilabdacsapatának vezetőedzője Facebook-bejegyzésében számolt be arról, hogy hiába a jó eredmények és hogy feljutóként bent marad a csapat az elsőosztályban – amire nem volt példa 7 éve a román élvonalban –, a város vezetősége tájékoztatta a csapatot, hogy nem lesz lehetőség a folytatásra ezen a szinten a következő idényben. Valamint azután, hogy portálunkon is beszámoltunk a hírről, miután a csapatot utolsó bajnoki mérkőzése előtti edzésén látogattuk meg.

Nem tudom, mi lesz – mondta akkor Buzogány Barni, aki a téli szünetben, nagy reményekkel tért haza szülővárosába. Katona Tamás annyit tud, ha kap valami ajánlatot, menni fog, nem szeretne ezek után Udvarhelyen kézilabdázni. Amit nem is érthetnénk meg jobban az elmúlt évek viszontagságai miatt. 

Ő, Komporály Attila, Csibi Hunor és Putnoky Szabolcs évek óta tagja a hintáztatott kézilabdacsapatnak. Nem először fordulna velük elő, hogy a pályán ugyan kivívják a jogot a legfelsőbb osztályban való szereplésre, közlik velük, hogy feleslegesen tették. És amikor zöld lámpát kaptak, az akkor is az utolsó pillanatban villant fel. 

„Nem ezt érdemelték” – fogalmazott a srácok edzője.

Mint a polgármester videójából is kiderül, nem tudja megadni a Bölények Ligájában való induláshoz kellő finanszírozást a város. Szerettem volna megtudni, mi van azokon a hangzatos mondatokon túl, hogy nem engedik el a kézilabda kezét és mennyire nehéz volt meghozni ezt a döntést, hiszen a fiúk vért izzadtak a pályán. 

Most sem volt hiány hasonló mondatokból:

„Azt mondani, hogy elindulhatunk az első osztályban, nem lenne fair a játékosokkal szemben, kvázi hitegetni a játékosokat, akik elvégezték a dolgukat becsülettel, akik küzdöttek, vért, verítéket adtak azért, hogy bent maradjanak és megmutassák. Tényleg csúcson van a kézilabdában. Jó a kézilabda” – fogalmazott Kakassy Norbert önkormányzati képviselő, aki a város sportügyi bizottságában is helyet foglal. 

Akárcsak a szintén jelenlévő Hajdó Csaba, aki a költségvetési bizottságnak is „egy oszlopos tagja”, ahogy a polgármester mondja, mint később kiderül, az elnöke.  

De mi van a hangzatos mondatok mögött?

Az, hogy a város anyagi helyzetét figyelembe véve annyira nem jó dolog, hogy Udvarhely ennyire erős sport szempontból, még ha egyébként örvendetes is lenne, nagyon sok fejtörést okoz a városvezetésnek Szakács-Paál elmondása szerint.

Azokat az első osztályos sportokat sorolja, amelyek mérkőzései szép számban mozgatják meg a szurkolókat: kézilabda, futsal, nagypályás férfi labdarúgás (a harmadosztályban játszik a Székelyudvarhelyi FC – szerk. megj.). Míg az első két általa említett sportág esetében van egy-egy privát szektorból érkező mecénás, a kézilabdánál ez nincs meg. 

Verestóy Attila szenátor halála óta, a csapat költségvetésének 90 százalékát a város fizette és ez – Szakács-Paál István szerint – megengedhetetlen, semmiféle ész érvvel nem alátámasztható tudva azt is, hogy a román bajnokság az egyik legdrágább kézilabda bajnokság. Pláne, amikor „a város hitel hitelre kell, hogy felvegyen”, magyarázza a polgármester, aki szerint a kézilabda közpénzből való gazdálkodását meg kell szüntetni egyszer és mindenkorra.

Hajdó a számokat bemutatva próbálja ezt igazolni:

„Valahogy úgy nézett ki a kézilabdára szánt költségvetési keret, hogy 2023-24-es szezonban került 2 millió 350 ezer lejbe, míg a 2024-25-ös szezonban már 5 millió lejbe került. Ezt az összeget jegyezzük meg. Gondoljunk mellé egy másik összeget, 20 millió lejt, amekkora hitelkeret leszerződéséről döntött áprilisban az önkormányzat.”

Adalékként Hajdó hozzáteszi, hogy a kereskedelmi bankok ajánlataikban a város hitelképességét 30 millió lejre értékelték. Ők 10 évre vettek fel 20 milliót, és nem logikus, hogy úgy fizessen ki a város sporttevékenységet, hogy egy részét kamatra felvett hitelből teszi hozzá. Most van egy keret, ebben kell megtalálni a fenntarthatóságot egy folyamat során, amelynek „az elején vagyunk”. A játékosok szemszögéből meg újra az elején. Hajdó szerint az előző városvezetés kicsit úgy volt, mintha nem lenne holnap.

Mint a jelenlévők állítják, a jelenlegi városvezetés megörökölte a 24-25-ös szezon kifizetését. Amikor szembesültek ezzel, a polgármester meg is kérdezte a régi tanácsosoktól, „hogy ezt hogy sikerült elfogadni?”

Mint meséli, azt a választ kapta, hogy volt egy ígéret egy egymillió lejes szponzorálásra, és úgy gondolták, hogy a többit valahogyan a város kigazdálkodja. Szerinte ez nem volt egy felelős döntés az akkori önkormányzattól. Ráadásul amikor kérdezték, hol az egymillió szponzorpénz, kiderült, hogy az már nincs, mert nem úgy sikerült a választás, mint ahogy tervezték, amikor a költségvetést összeállították.

Hirtelen 4,5 millió lej a nyakunkra zúdult, ebből az őszi szezon elvitt kb. 2 millió lejt, és most valahonnan ki kellett fizetnünk 2,5 millió lejt, hogy be tudjuk fejezni a szezont” – magyarázza Szakács-Paál.

Mint mondja, ők másfél millió lejt hajlandóak adni a város költségvetéséből a következő, teljes szezonra. Ebből szerintem sem fenttartható az elsőosztályos klub, bólintok.

De mi van a szponzorokkal?

A MOL-ról kérdezem a városvezetést, hiszen az cégóriás neve megjelent a mezeken is a szezon második felétől, ennek ellenére Kakassy Norbert egy hozzászóló észrevételére, miszerint „Így a MOL is le fog lépni!” azt állította, „nem tud lelépni, ha nincs itt!”

Mint kiderül, a MOL van.

Ez a költségvetése gyakorlatilag a kézilabdának fordítják szembe a laptop képernyőjét.