Hogyan érdemes úgy turkálni, hogy valóban megérje?
Tizenöt éve turkálok. Ez alatt nemcsak ruhákat, rengeteg tapasztalatot is gyűjtöttem. Kérsz belőle?

Hétfő kora reggel van. Álmos szemekkel készülődöm, miközben anyukám figyelmeztet: ha nem sietünk, nem kapunk jó helyet. Tudom, hogy igaza van. A vonatállomással szemben, a Bethlen utcai üzlet előtt már gyülekezik a tömeg (a mai Smiley helyén).
Minden hétfőn ugyanaz a forgatókönyv: emberek, viccelődés, hogy „mintha a Ceau-világban lennénk”, majd amikor kinyitják az ajtót, a sokaság egyetlen lendülettel préselődik be a szűk nyíláson.
Aki ügyes, a ládákhoz fér, aki nem, az gyúródik vagy türelmesen kivárja a sorát. A szabályok egyszerűek, de szigorúak: ha találsz valamit a társadnak, kiabálsz és dobsz. A helyedet pedig úgy őrzöd, mintha az életed múlna rajta. Ez volt az első turkálós élményem – nagyjából tizenöt éve. Azóta sok másik emlék is összegyűlt.
Középiskolában a barátnőimmel a turkálókban beszéltük ki az iskola eseményeit, álmunkból felkeltve is tudtuk, hol és mikor van háromlejes akció. Egyetemistaként, Kolozsváron a vizsgaidőszakot is jobban bírtam, mert egybeesett a kedvenc outletem nagy leárazásával. Párizsban pedig – bár végigjártam vagy féltucatnyi helyet – egyértelművé vált számomra: ha olcsón akarsz jó ruhákat venni, akkor inkább Udvarhely, mint Párizs.
Az évek során nemcsak ruhákat gyűjtöttem ezekből az élményekből, hanem tapasztalatot is. Megtanultam, hogyan lehet egy zsúfolt turkálóban is igazi kincsekre bukkanni, mire kell figyelni, hogy ne csak olcsó, hanem valóban minőségi darabokat vigyek haza.
A két utóbbi cikkemben – akár a fastfashion csapdáiról, akár a helyi boltok szegényes kínálatáról írtam – inkább a csalódások kerültek előtérbe. Most viszont itt az ideje, hogy a jó példákról is beszéljünk.
A turkálás nemcsak megfizethető, de még a környezet szempontjából is egy kedvezőbb opció lehet, arról nem is beszélve, ha figyelsz pár szempontra, akkor egy-egy darab hosszú éveken keresztül hű társad lehet. De ne szaladjunk így előre.
Nézzük, hol érdemes turkálni Udvarhelyen?
A városban sok lehetőség közül választhatsz, attól függően, hogy mit keresel – gyors találatot vagy igazi kincsvadászatot, inkább ruhákat vagy cipőket, kiegészítőket. Éppen ezért fontos, hogy felfedezd a kínálatot a saját igényeid szerint.

Én főleg azokba a boltokba szoktam járni, amik épp az utamba esnek. A két aktuális kedvencem a Kossuth sarkán, a Banca Transilvania szomszédságában lévő és a városházamelletti angol turi. Ezekben ritka az az alkalom, hogy ne kapnék valami olyat, ami felkeltené az érdeklődésem.
01 / Ha szereted az átlátható választékot:
Kossuth utcai turi
Itt a basic blúzokban verhetetlen a kínálat, ellentétben az udvarhelyi üzletekkel. Tiszta, vállfás elrendezés, nem kell ásni, csak böngészni. Főleg ruhákból nagy a választék, de pár cipő, kiegészítő is van. Rendszeres akcióik vannak, akár pár lejesek is, hogy elkapd, figyeld a kinti táblát!
Városháza melletti angol turi
Hasonló a kínálat: sok ruha, kevés cipő, táska. A sál, kendő választékuk kifejezetten jó. Az árak napról napra csökkennek, pénteken-szombaton már pár egylejesért lehet ruhákat venni.
02 / Ha szeretsz igazi kincsekért kutatni:
Törvényszék melletti újratervezett turi
Egy kicsit úgy képzelem, mint a nagyobb városok ócskapiacait: esélyed van rá, hogy bármit keresel, itt megtaláld. Az árazást én néha logikátlannak találom: láttam már cipőket, amiket valószínűleg egy jó akció keretében újonnan talán még jobb árban is meg lehetett volna kapni ugyanakkor vettem kristálytányért pár tíz lejért. A Google Lens – ami egy képalapú keresőalkalmazás – lesz itt a legjobb barátod.
Rendőrség melletti turi
Türelmesebbeknek ajánlott: itt tényleg „turkálni” kell. Bőséges a gyerekruha-választék, de lakberendezési, elektronikai cikkek is vannak a hátsó teremben. Azt tanácsolnám, figyelj az árakra, mert kilós rendszer miatt könnyen magasra szökhetnek. És van, hogy kicsit sem éri meg az ár-érték arány. Mondjuk egy Shein termék esetében.
03 / Ha a legnagyobb kínálatra vágysz:
A turi a Lidl parkolóban
Óriási a választék, de szoros vállfázásra készülj, ami nagyban megnehezíti a válogatást. Néha igazi gyöngyszemeket találhatsz: vettem itt például 120 lejért gyapjúkabátot, de találkoztam olyannal is, hogy a szomszédos Lidl termékeit drágábban adták volna az eredeti árnál.
Oké, tudjuk már, hol érdemes kutatni – de mitől lesz egy ruha igazi kincs? Most jöjjenek a tippek, hogy ne csak olcsót, de jót is vigyél haza!
Mit?
Nem a márkán van a hangsúly – de árulkodó lehet. Például egy Shein címkés ruhadarab valószínűleg nem lesz hosszú életű, míg egy mondjuk egy Diesel sokkal inkább. Ha nem ismered a márkát, bátran keress rá gyorsan a neten.

A márkanév persze nem minden: általánosságban a drágább árak jobb alapanyagokat jelentenek, nagyobb odafigyelést a részletekre. De van kivétel. Én főleg online turkálóban, mint például a Vinted, nézem meg alaposabban a márkát, ha nincs lehetőségem kézbe venni a ruhát.
Már a ruha címkéje is árulkodó lehet
Ez a cikk a hírlevél-olvasóinknak ingyen jár! De hatalmas hírünk van: te is közéjük tartozhatsz. Iratkozz fel ingyen, és máris olvashatod!