Azt hiszed, a pilates csak egy nyugdíjas-nyújtás?
Sokan gondolják, hogy a fájdalom és az állandó fáradtság az évek velejárója. De mi van, ha ez nem igaz?

Mi van, ha nem igaz az, hogy a hátfájás, a nehézkes mozgás vagy a görnyedt tartás elkerülhetetlen, ha sokat ülünk vagy stresszelünk. Mi van, ha ezeken lehet – és érdemes – változtatni?
A mozgásformákat bemutató cikksorozatunk legújabb részében a pilatest próbáltam ki, a funkcionális edzés, jóga és spinning után.
Mindjárt az elején jelzem: ez nem az az egyszerű, aranyos kis nyújtás, amire naivan számítottam, és valószínűleg te is számítasz.
Akkor mi?
A pilatesórákat rendszeresen látogatók szerint a pilates egy belső utazás, egy „El Camino”, egy olyan mozgásforma, ami többek között hátgerincferdülésen és szülés után is segít a testünknek. És ami olyan izmaidat fogja megdolgoztatni, amikről korábban nem is tudtad, hogy léteznek.
Miklós Mónika már húsz éve oktat pilatest, Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában is tornázhatsz az óráin.

A vele készült interjúban olvashatsz arról, hogyan késznyszerítette egy nyaki sérülés mozgásra a 21 éves Mónikát, arról hogy mennyi féle testi problémára kínál megoldást a pilates, hogy egyáltalán mi az a pilates és hogyan leszel fókuszáltabb, türelmesebb tőle.
De előbb nézzük, hogy kerültem én Mónika órájára?
Egyetemista koromban próbáltam először a pilatest. Pont a napokban találtam egy régi videót, amin a szobatársam engem videóz, miközben a földön fekszem. Akkoriban még nagyjából ott tartottam a testmozgással való kapcsolatban, hogy inkább csak néztem, mit csinál a videón az a könnyed mozgású emberke, és csodálkoztam rajta. Szóval én feküdtem a földön, néztem a videót, a szobatársam pedig engem nézett – és kacagott, kacagtam vele én is.
Persze voltak olyan alkalmak is, amikor aktívabb voltam, és ténylegesen próbálkoztam. Élveztem – nem volt sem túl kemény, sem túl könnyű, és ingyen volt. Akkoriban az egyetemista pénztárcámhoz pont passzolt.
Aztán kimaradt pár évet a mozgás az életemből, és amikor visszatértem hozzá, akkor mással próbálkoztam. Nemrég a kedvenc jógás alkalmazásom bejelentette, hogy bővül a kínálata egy pilateses applikációval. Természetesen letöltöttem, leterítettem a jógamatracot itthon, és elkezdtem emelgetni a lábam, a kezem – épp, amit kellett. Éreztem, hogy keményen dolgoznak az izmaim a hasam és a combom környékén. Szerelmes nem lettem, de néha kifejezetten jól esett.
Mostanában olyan videók is felkeltették az érdeklődésem, ahol szalagokkal, labdákkal vagy épp reformer gépen végeztek gyakorlatokat. Izgalmasnak tűnt, el is döntöttem, hogy egyszer majd ezeket a változatokat is kipróbálom. Nagyon másnak tűntek az én sorozataimhoz képest, amikhez nem kellett semmi, csak a saját tested és annak részei – amiket újra meg újra emelgettél, vagy épp a levegőben tartottál egy darabig.

Amikor elmentem Mónika órájára, akkor bevallom, sokkal könnyebb edzésre számítottam, ami után egy picit érzem majd, hogy dolgozott a lábam, karom és ennyi. Tévedtem. Már a terembe belépve sejtettem, hogy ez nem olyan lesz, mint az eddigi otthoni pilateseim, amikor kiszúrtam a matracok mellé rendezett tárcsákat és karikákat.
Először a karikával kezdtünk – ezt nyomkodtuk, feszítettük a lábaink és kezeink között. Bevallom, nem volt könnyű. Nemcsak erő kellett hozzá, hanem az is, hogy ezt az erőt nagyon pontosan szabályozzam. Ehhez pedig sok fókuszra volt szükségem.
Közben arra is figyelnem kellett, melyik testrészemet feszítsem, melyiket lazítsam, melyiket emeljem ki vagy süllyesszem le. Akkor jöttem rá, hogy a korábbi gyakorlataimat valószínűleg szinte mind rosszul csináltam. Amit a videón láttam, azt csináltam ugyan, de csak úgy „nagyjából”. A finom részletek hiányoztak – pont azok, amik, azt hiszem, a lényegét adják az egésznek.
A SOROZAT KORÁBBI RÉSZEI:


Mónika óráin gyakran csak értetlenül hallgattam az utasításokat, és arra gondoltam:
„Mi? Az én testem ilyet nem tud!”
Aztán megpróbáltam – és ha nem is elsőre, de sikerült. Ezt szeretem talán a legjobban a mozgásban: amikor olyan izmaidat tudod megmozgatni, amiket szinte sosem használsz, vagy olyan mozdulatokra vagy képes, amikre nem is számítottál. Ez mindig nagy önbizalmat ad – örülök, hogy így még jobban megismerhetem a testem, és ezáltal önmagamat is.
Ez a cikk a hírlevél-olvasóinknak ingyen jár! De hatalmas hírünk van: te is közéjük tartozhatsz. Iratkozz fel ingyen, és máris olvashatod!