350-re nőtt a kéknyelv betegségben szenvedő állatok száma
Csaknem 350-re emelkedett a kéknyelv betegségben szenvedő állatok száma - közölte az élelmiszerbiztonsági és állategészségügyi hatóság.

Csaknem 350-re emelkedett a kéknyelv betegségben szenvedő állatok száma - közölte az élelmiszerbiztonsági és állategészségügyi hatóság.
A Mediafax hírügynökség csütörtöki jelentése szerint 12 megyében tartanak nyilván beteg állatokat, amelyek az ország déli és keleti részén találhatók. Augusztus végén a hatóságok még hetven beteg állatot tartottak nyilván.
A legtöbb beteg szarvasmarha, juh- és kecskeféle (82 állat) Buzău megyében található, ott alakult ki az első fertőzési góc. Eddig 32 állat pusztult el. A betegségnek kitett teljes állatállomány 0,011 százaléka kapta el eddig a kórokozót, amit szúnyogok terjesztenek.
A hatóságok szerint szezonális betegség a kéknyelv, és hangsúlyozták, hogy a fertőzött állatok kezelhetők.
A szakhatóság indokoltnak tartja, hogy a kórokozó által fenyegetett állatállomány teljes egészét beoltsák, ennek érdekében oltási kampányt kezdeményeznek.
A gazdák anyagi veszteségekre számítanak, a beteg állatok ugyanis kevesebb tejet adnak, emellett várhatóan a szarvasmarha- export is megsínyli a járványt.
A lázas állapottal kísért kéknyelvűség a kérődző állatok emésztőrendszerét, nyelvét, valamint izomzatát támadja meg, veszélyt jelent a szarvasmarha- és a juhállományra, az embert azonban nem fertőzi meg.
mti