Hazavárják a dobóiakat és vágásiakat
Búcsús napot tartanak augusztus 21-én, vasárnap a Dobó és Vágás határában található közös templomban.

Búcsús napot tartanak augusztus 21-én, vasárnap a Dobó és Vágás határában található közös templomban.
A két település lakói minden évben augusztus 18-ához, azaz Szent Ilona napjához legközelebb eső vasárnap tartják a búcsút – áll a Bögöz községi közleményben.
A falvak védőszentjének tiszteletére idén is ünnepi szentmisét celebrál Jakab Lajos plébános, amelyre elmondása szerint az elszármazottakat is hazavárják.
A templomot 1843-ban szentelték Szent Ilona tiszteletére, ugyanis régen egész Erdélyben nagy volt a kultusza a régészek, uralkodók és a bányászok védőszentjének. Erre bizonyíték a Homoródkarácsonyfalván fennmaradt Szent Ilona-freskó az 1200-as évekből vagy a Vajdahunyad mellett található templom, melyet Rákosdon 1533-ban a ferencesek építettek, ugyancsak Szent Ilona tiszteletére.