> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://www.uh.ro/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# Változik a KRESZ: bírság vár az agresszív sofőrökre
- URL: https://www.uh.ro/valtozik-a-kresz-birsag-var-az-agressziv-soforokre/
- Published: 2022-01-27T10:06:26.000Z
- Updated: 2022-01-27T10:06:26.000Z
- Description: És több, más szabálytalanság esetében is drágább lesz a bírság, és a jogosítványt is hosszabb időre függeszthetik fel.
- Author: Udvarhelyi Hírportál
- Tags: Országos, közúti bírság, KRESZ, #wp, #wp-post, #Import 2025-04-01 15:37

Csütörtöktől változik a KRESZ, új kormányrendelettel szigorítják a bírságokat több szabálysértés esetén.

A **járművezetés során tanúsított agresszív magatartást** 580-725 lejjel büntethetik, és 30 napra felfüggeszthetik a sofőr jogosítványát, illetve, ha ez a viselkedés balesetet eredményez, az összeg 870-1.160 lejre emelkedik, és a jogosítvány 60 napra vehető el.

Azon autóvezetőket, akik az **autópálya vészhelyzeti sávját indokolatlanul használják**, súlyosabb bírsággal lehet sújtani: a korábbi 580-725 lejes büntetés helyett immár 1.305 és 2.900 lej közötti összeggel szankcionálható majd ez a kihágás, és kiegészítő intézkedésként az érintett jogosítványát is felfüggeszthetik 90 napra. Szintén az autópályáknál, 120 napra eltilthatják a vezetéstől azokat az autósokat is, akik **megfordulnak vagy a menetiránnyal szemben hajtanak a sztrádán**. 90 helyett ugyancsak 120 napra lesz felfüggeszthető annak a jogosítványa, aki **nem tartja be a vasúti kereszteződéseknél érvényes szabályokat**. 

Az **előzési szabályok be nem tartása** esetén 580-725 lejről 870-1.160 lejre drágul a bírság, kiegészítő büntetésként a vezetési jog felfüggesztését 30 nap helyett 60 napra emelik. Ha az előzési szabályok megszegése balesethez vezet, 1.305-2.900 lejre nő a bírság, ugyanakkor a vezetési jog felfüggesztésének kiegészítő büntetése 60 napról 90 napra emelkedik. 

Az **elsőbbségadásra vonatkozó szabályok be nem tartása** esetén a bírság 580-725 lejről 870-1.160 lejre emelkedik, és szintén 30 napról 60 napra nő a vezetési jog felfüggesztése. Ha gépjármű- vagy egyéb anyagi kárral járó közlekedési balesetet okoz az előzési szabályok be nem tartásával, 1.305-2.900 lej büntetés jár érte, és a vezetési jog felfüggesztésének kiegészítő büntetése 60 napról 90 napra emelkedik. 

A megengedett sebességhatár **70 km/h-val túllépése esetén** a járművezetéstől való eltiltás 120 napra emelkedik.

30 nappal megnövelik a jogosítvány felfüggesztésének időtartamát, ha a gépkocsivezető anyagi károkkal járó balesetet idéz elő a következő szabálysértések által: menetiránnyal szemben halad, ittas állapotban vezet, vagy az autópályán való közlekedés szabályait hágja át.