> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://www.uh.ro/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# Így készül az RMDSZ-es képviselő
- URL: https://www.uh.ro/igy-keszul-az-rmdsz-es-kepviselo/
- Published: 2012-10-03T10:55:40.000Z
- Updated: 2012-10-03T10:55:54.000Z
- Description: Nem klónozzák, nem futószalagon gyártják, a legrégebbi magyar pártnál szigorú rendszere van a képviselőválasztásnak.
- Author: Szász Attila
- Tags: #Import 2025-09-04 13:06

![RMDSZ-es képviselők szavaznak a parlamentben](http://194.38.104.52/images/stories/Szasza/Itthon/politika/rmdsz-szavazas-parlament.jpg "Hosszú az út, amíg kezet lehet emelni a parlamentben")

Nem klónozzák, nem futószalagon gyártják, a legrégebbi magyar pártnál szigorú rendszere van a képviselőválasztásnak.

Nyakunkon a parlamenti választás, ahol várhatóan minden magyar párt indít képviselő- és szenátorjelöltet körzetünkben. Egyelőre csak az RMDSZ-nél lehet konkrét személyekről tudni, ezért itt jártunk utána, hogyan lehet valakiből képviselő, vagy éppen szenátor.

## Az alkotmánnyal kezdődik

Mint minden más párt esetében, így a *Romániai Magyar Demokrata Szövetség*nél is a román alaptörvény szabja meg az első kritériumokat: ahhoz, hogy valakit megválaszthassanak, román állampolgárnak kell lennie és romániai lakhelyre is szüksége van. **A képviselői tisztségre vágyóknak minimum 23**, míg **a szenátori helyre pályázóknak legkevesebb 33 évesnek** kell lenniük.

Ezen felül nem választhatóak meg mindazon személyek, akiknek tiltott belépniük egy pártba: ők az alkotmánybírák, a nép ügyvédjei, bírók, közjogi méltóságok, aktív katonai szolgálatot teljesítők, rendőrök és más, egyéb törvények által megszabott köztisztségviselők.

Ha minden klappol, és teljesültek az alaptörvény által szabott feltételek, akkor a következő szűrő a párt, jelen esetben

## az RMDSZ szabályzata.

Ez elég egyértelműen fogalmaz: képviselőjelölt vagy szenátorjelölt lehet az a személy, aki **tagja az RMDSZ-nek**, és a tisztségre az illető megye területén működő valamely helyi szervezet, a platformok, valamely társult szervezet, vagy ifjúsági szervezet (MIÉRT tagszervezetek) jelöli.

Ha a felsoroltak közül egyik sem felel meg valamilyen okból, az egyszeri RMDSZ-tag **egyéni jelöltként is indulhat**, ekkor az aláírásgyűjtés nevű varázslatot kell felhasználnia. Egyéni jelöléshez a képviselőjelölteknek legkevesebb 830, a szenátorjelölteknek legkevesebb 1660 támogató aláírást kell összegyűjteniük, Hargita megye valamely RMDSZ-szervezetéhez tartozó tagoktól. A tagok **egyetlen képviselőjelöltet és egyetlen szenátorjelöltet** támogathatnak aláírásukkal.

A számok egyébként nem hasraütéses módszerrel jöttek ki, hanem a 2008-as parlamenti választásokon az RMDSZ-re leadott szavazatok számtani közepének 1, illetve 2 százalékát jelentik.

Az országos politikai pályafutás megkezdése nem olcsó mulatság, hiszen **a képviselőjelöltséget megpályázók 5000, a szenátorjelöltséget megpályázók 10000 lejes hozzájárulást kötelesek befizetni** a területi szervezetükhöz. Az így befizetett összegeket a területi szervezetek a választási kampány költségeinek fedezésére fordítják.

## Vannak kivételek

Az egyik szabály, aminél kivételezni szokás az – meglepő módon – pont az RMDSZ-tagság. **Nem kell mindjárt arra gondolni, hogy Kelemen Hunor az MPP vezérkarát tolná be a parlamentbe**, csak vannak néha különleges esetek.

Alapvetően nem indulhat olyan személy, aki a 2012-es helyhatósági választásokon polgármesteri, alpolgármesteri, megyei tanácselnöki vagy alelnöki mandátumot szerzett, de a *Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT)* indokolt esetben felmentést adhat ezen előírás alól. Azokban a megyékben, ahol nincs RMDSZ szervezet a képviselőházi egyéni választókörzetekben a javaslatot a MIÉRT terjeszti elő, míg a szenátusi jelöltlistákra a SZÁT javasol jelölteket.

Szintén **kivételezett helyzetben vannak azok a prefektusok, alprefektusok, közjogi méltóságok, akik funkciójuk miatt nem lehetnek párttagok**, mégis indulnának a választáson. Nekik, amennyiben elnyerik az RMDSZ bizalmát, a jelöltté válásukkor kell belépniük a szövetségbe.

Hasonló módon, azok, akik más szervezet jelöltjeként az RMDSZ ellen indultak bármilyen választásokon, 4 évig nem jelölhetők és nem választhatók. Indokolt esetben, **a romániai magyar közösség érdekeit figyelembe véve**, itt is a SZÁT adhat felmentést ezen kitét alól.

## Központilag döntenek

Ha valaki megkapta egy helyi szervezet ajánlását, vagy megvan a szükséges aláírás mennyiség, az még nem jelenti azt, hogy indulhat a választáson. **Hargita megyében 5 képviselői és 2 szenátori választókerület van**, ezek bármelyikében alakulhat ki verseny, az RMDSZ-en belül is.

Éppen ezért találták ki a megyei rangsoroló küldöttgyűlést, ahol a területi szervezetek (Hargita megyében a csík-, a gyergyó- és az udvarhelyszéki) képviselői, **esetünkben 305 küldött dönt** arról, hogy azokban a választókerületekben, ahol többen is indulnának, melyik jelölt képviselje a szövetséget a parlamenti választáson.

A 2008-ban alkalmazott rendszerhez képest némi változást történt, ugyanis **minden küldött csak a saját területi szervezetéhez tartozó választókerületek esetében szavazhat**, így nem fordulhat elő olyan, hogy például egy csíkszerdai küldött válasszon Antal István és Ladányi László Zsolt udvarhelyszéki jelöltek közül.

A Megyei Választási Bizottság által levezényelt rangsoroló küldöttgyűlésre **október 4-én, Csíkszeredában** kerül sor, ahol kiderül, melyik körzetben ki lesz a képviselő-, illetve a szenátorjelölt.

A gyűlés után azonnal összeül a *Hargita Megyei Egyeztető Tanács* és a szavazatszámlálás után kialakuló rangsor ismeretében kidolgozza a SZÁT elé terjesztendő javaslatot. **A végső döntést a SZÁT hozza meg:** amennyiben rendellenességeket vesznek észre, ez a testület még felülbírálhatja a rangsoroló ülésen kialakult rangsort.

> **Hargita megye politikai földrajza**

> **1-es képviselői választókörzet:** Csíkszereda, Tusnádfürdő, Szentegyháza, Csíkszentgyörgy, Csíkkozmás, Csíkszentlélek, Lövéte, Csíkpálfalva, Kászonaltíz, Csíkszentkirály, Csíkszentmárton, Csíkszentsimon, Csíkszentimre, Tusnád

> **2-es képviselői választókörzet:** Balánbánya, Csíkkarcfalva, Csíkcsicsó, Gyergyócsomafalva, Csíkdánfalva, Csíkszépvíz, Gyimesközéplok, Gyimesfelsőlok, Csíkmadaras, Csíkszentmihály, Csíkrákos, Csíkszentdomokos, Madéfalva, Gyergyóújfalu, Csíkszenttamás, Vasláb

> **3-as képviselői választókörzet:** Székelyudvarhely, Fenyéd, Kápolnásfalu, Székelyderzs, Oroszhegy, Felsőboldogfalva, Homoródszentmárton, Homoródalmás, Bögöz, Oklánd, Máréfalva, Kányád, Varság, Zetelaka

> **4-es képviselői választókörzet:** Gyergyószentmiklós, Székelykeresztúr, Etéd, Szentábrahám, Korond, Gyergyóalfalu, Szárhegy, Farkaslaka, Galambfalva, Parajd, Gyergyóremete, Székelyandrásfalva, Újszékely, Siménfalva

> **5-ös képviselői választókörzet:** Maroshévíz, Borszék, Bélbor, Gyergyóholló, Ditró, Galócás, Gyergyósalamás, Gyergyóvárhegy, Tölgyes

> **1-es szenátori választókörzet:** az 1-es és 2-es képviselői körzetek települései

> **2-es szenátori választókörzet:** a 3-as, 4-es és 5-ös képvizelői körzetek települései