> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://www.uh.ro/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# Továbbra is vérengzések vannak Törökországban
- URL: https://www.uh.ro/hatezer-embert-vettek-orizetbe-torokorszagban/
- Published: 2016-07-18T04:10:37.000Z
- Updated: 2016-07-18T11:59:36.000Z
- Description: Emberek ezreit vették őrizetbe Törökországban, a hétvégi puccskísérlet miatt. Az események több mint 260 ember halálát okozták.
- Author: Petroczki Ágota
- Tags: #Import 2025-09-04 13:16

![Fotók: Reuters](http://194.38.104.52/images/stories/BKK/Katonai%20puccs%20Torokorszag%201.jpg "Fotók: Reuters")

Elszabadultak az ultranacionalista indulatok Törökországban, a hétvégi puccskísérlet után. Az események több mint 260 ember halálát okozták.

Hatósági személyeket, az igazságszolgáltatásban dolgozókat és civileket is őrizetbe vettek hétvégén Törökországban, és **Bekir Bozdag** török igazságügyi miniszter szerint még folytatódik a „nagytakarítás" a hétvégi katonai puccskísérlet ügyében - közölte az MTI. Egy Törökországban élő magyar szerint a nagytakarításhoz etnikai tisztogatás társul, és szélsőséges nézetek kezdenek elharapódzni az utcákon.

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a fogva tartottak hány százaléka civil, de eddig összesen mintegy hatezer személyt vettek őrizetbe, és a szombati adatok szerint **3000 katonát**, köztük több magas rangú tisztet fogtak el a kormánypártiak. Szombaton több bírót és ügyészt, köztük az alkotmánybíróság két tagját is azzal gyanúsították, hogy részt vettek a hatalom megdöntésére tett sikertelen kísérletben.

![Katonai puccs Torokorszag 3](http://194.38.104.52/images/stories/BKK/Katonai%20puccs%20Torokorszag%203.jpg)

Törökországban a **puccskísérlet** július 15-én, pénteken este robbant ki: a török hadsereg egy része bejelentette, hogy átvette a hatalmat az országban. Kijárási tilalmat és katonai igazgatást rendeltek el az ország teljes területén, ostrom alá vettek több fontos épületet, lezárták a bolgár határt, repteret foglaltak el, és behatoltak a török CNN székházába. **Bombatalálat érte a török parlamentet is.**

A török állami vezetés a puccskísérletet meghiúsította, annak ellenére, hogy **Recep Tayyip Erdogan** török elnök már az események sűrűjében érkezett Isztambulba a szabadságáról. Isztambulban Ankarához hasonló véregzés folyt, a katonák többször is a tömegbe lőttek.

aJ7QySuSyHw

Az elöljáró még távollétében, a puccskísérlet kirobbanása után nem sokkal internetes közvetítéssel, a CNN Türk televízióban **mozgósította az ország lakosságát** a felkelő katonai kisebbség ellen. A civil lakosság jelentős része az utcára vonult, tüntetett és katonákat lincselt, oroszlánrészt vállalva a hatalomátvételi kísérlet meghiúsításában.

Szombat hajnalban a puccsisták még folytatták a török parlament ellen a levegőből indított támadásokat. **Ankarában** még délelőtt is tankokat lehetett látni, fegyverropogást lehetett hallani. Az eseményeknek **több mint 260 számon tartott halottja van**, közülük sokan civilek. Mintegy 1500 személy sebesült meg.

Szombatra már a törvényhozás rendkívüli ülését is összehívták. A török ellenzéki pártok – a baloldali Köztársasági Néppárt (CHP), a szélsőjobboldali Nemzeti Mozgalom Pártja (MHP) és a kurdokat tömörítő baloldali Demokratikus Néppárt (HDP) – egyaránt **elítélték a puccskísérletet**, és hitet tettek a demokratikus jogállam mellett.

![Katonai puccs Torokorszag 2](http://194.38.104.52/images/stories/BKK/Katonai%20puccs%20Torokorszag%202.jpg)

Erdogan elnök a puccs meghiúsításától diadalittasan egyenesen **a demokrácia ünnepnapjának nevezte** július 15-ét.

## Nem csillapodtak az indulatok

Egy Törökországban tartózkodó magyar, aki tűközelből élte végig a hétvégi történéseket, egy [blogon](http://kettosmerce.blog.hu/2016/07/18/ket%5Fnappal%5Fa%5Fpuccskiserlet%5Futan%5Fa%5Fdemokracia%5Fjelenleg%5Ftorokorszagban?ref=uh.ro), álnéven foglalta össze tapasztalatait. Nevét saját védelme érdekében nem közöljük.

Mint leírja, Erdogannak jól jött a puccskísérlet ahhoz, hogy megerősítse a hatalmát, és tisztogatást végezzen a katonaságban, az államvédelemben. A puccskísérlet sikere a cikk írója szerint ugyancsak diktatórikus, antidemokrata rezsimet szült volna, de a felkelés leverése után elszabadult a pokol a törökországi kisebbségek számára. Az Erdogant támogató ultranacionalisták és a szélsőségesek többek közt megtámadták a szíriai menekültek negyedét Ankarában, és a szélsőséges iszlám nézetektől eltérően gondolkodókat bántalmazzák vagy meggyilkolják.

„Isztambulban lefejeztek egy kiskatonát, miután az megadta magát, a hídról a vízbe löktek egy másikat, halálra vertek többeket a puccs éjszakáján, a demokrácia s a vallás nevében" - írja beszámolójában.

A brutalitás vasárnapra sem csillapodott: Isztambul ominózus Taksim terén megvertek egy nőt , mert az barbárnak nevezte a vérengzéseket. Egy másikat savval öntöttek le, mert tetoválása volt. A puccs leverése után a tömeg **a halálbüntetés visszaállítását követelte**, mire Erdogan azt válaszolta, megvitatják a parlamentben.

"Az egyszerű muszlimok, akikkel én beszéltem, elítélik a gyilkolást, ők azt mondják, a Korán szerint inkább a Kába pusztuljon, mintsem egy ember életét kioltsa a másik ember. De a békés muszlimok a házaikban ülnek, akárcsak az AKP-t nem támogatók nagy része. Mert mindenki fél attól, hogy az elkövetkező hetek-hónapok az eddigieknél is rosszabbak lesznek" - olvasható a cikkben.