> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://www.uh.ro/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# Ehető szoknya szilvapálinkával
- URL: https://www.uh.ro/eheto-szoknyaval-csalogatott-a-kaposztafesztival/
- Published: 2011-10-03T08:02:10.000Z
- Updated: 2011-10-03T16:04:37.000Z
- Description: Rengeteg ember, felszálló töltöttkáposzta illat, sürgő-forgó, szakáccsá avanzsált csapattagok - kilátogattunk a parajdi fesztiválra.
- Author: Szász Attila
- Tags: #Import 2025-09-10 11:23

![Itthon_Kozelet/kaposzta2011](http://194.38.104.52/images/stories/Szasza/Itthon/Kozelet/kaposzta2011/kaposztafeszt_2011_kikep.jpg)

Rengeteg ember, felszálló töltöttkáposzta illat, sürgő-forgó, szakáccsá avanzsált csapattagok - kilátogattunk a parajdi fesztiválra.

Óriási székely kapun áthaladva vitt az utunk a tizenhetedszer megrendezett *Töltöttkáposzta Fesztiválra* – a résztvevők mindegyike titkos recept alapján és speciális adalékanyagokkal főzi a rendezvény névadó étkét. Érkeztek külföldről, Erdély és Románia minden szegletéből, hogy elkápráztassák a zsűrit a fortyogó töltelékekkel.

![Itthon_Kozelet/kaposzta2011](http://194.38.104.52/images/stories/Szasza/Itthon/Kozelet/kaposzta2011/kaposzta_fesztival04.jpg)

A szombati versenynapon még káposztalevélből készült szoknyával is találkoztunk. Viselője elárulta, hogy bizony négykezes a pendelye, azaz két személy ügyeskedett, amíg rákerültek a káposzta levelei.

| **A Hajdina** A hajdina, más néven pohánka vagy tatárka (*Fagopyrum esculentum*) Ázsia középső, mérsékelt égövi részén honos növény. Közép-Európába a középkorban a hódító mongol és török néptörzsek közvetítésével jutott el. Botanikailag a keserűfűfélék családjába tartozik, a hétköznapi életben mégis a gabonafélékhez sorolják, mert lisztes magját a búzához hasonlóan fogyasztják. |
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |

„A szoknya nem vész kárba, hiszen nyulak eledele lesz, ha lejárt a fesztivál" – mondta a hajdúhadházi hölgy. Nem sokkal arrébb mozdonyban főtt az étek, de készítettek tölteléket a nyugdíjas rendőrök és képviselték magukat a szegváriak is – utóbbiak Ökör-körbe szerveződve.

Hortobágyi palacsinta nem, de hortobágyi töltöttkáposzta főtt az üstben, aztán töltöttek a Töltikék is. Egyszóval színes volt a felhozatal, ahogy az ízek is: voltak, akik rizs helyett hajdinával kotyvasztottak, mások a vadhúsra esküdtek, de többen paprika, vagy más fűszerek adagolásával is próbálkoztak. A zsűri pedig a Szent Káposzta Istenére esküdött, mindezt a színpadon szóban is megerősítették: „Esküszöm a zöldkáposzta fejére".

Hogy mit ajánlanak a töltöttkáposzta mellé? A vélemények egybehangzóak: pálinkát. Ebből szereztünk mi is egy adagot, aztán nekiláttunk a falatozásnak.

ljmIboYITLw

A megéhezett résztvevők két dolgot tehettek: megvárták a zsűri kóstolóját, majd fogyasztották a versenyzők benevezett ételeit vagy a szervezőktől vásároltak eledelt. Mi az utóbbit tettük: három töltelék és egy kis szeletelt csülök tejföllel meglocsolva 10 lejért került a bendőnkbe.

Az idei főzőversenyre 36 csapat jelentkezett. A legfinomabb töltött káposztáért járó díjat a Dévai Szent Ferenc Alapítvány *Szent Borbála Napközi Otthonának* csapata vihette haza, de a budapestiek elkészítették a gasztronómiai esemény legnagyobb (26 centiméteres), a gyulaiak pedig a legkisebb (2 milliméteres) töltelékét is, továbbá elismerést kapott a legfiatalabb kukta, aki csupán kilenc hónaposan segédkezett.

[*A XVII. Töltöttkáposzta Fesztiválon készült fotógalériánkat ide kattintva nézhetik meg.*](kepgaleria/category/344-fogytak-a-toeltelekek-xvii-toeltoettkaposzta-fesztival-kakasy-botond-fotoi)